ERGODIC


 

LÉGI TŰZOLTÁS HATÉKONYSÁGÁNAK NÖVELÉSE AZ ERDŐK VÉDELMÉBEN

 

A kockázatok csökkentése a légi tűzoltás földi kiszolgálásának javításával (ERGODIC) elnevezéssel a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Tűzoltó Szövetség az INTERREG Magyarország-Szlovákia Program keretein belül egy olyan projekt megvalósításán dolgozik, melynek célja az önkéntes tűzoltók felkészültségének növelése a vegetációs és erdőtüzekkel kapcsolatos kockázatokra a légi tűzoltás földi kiszolgálásának előkészítésével.

A globális éghajlatváltozás hatására a szélsőséges időjárási események – például az özönvízszerű esőzések, tartósan csapadékmentes időszakok – egyre gyakoribbá válnak. Tudományos kutatások alátámasztják, hogy a határtérségben már 0,5°C-os felmelegedés 50%-kal növelheti az erdőtüzek gyakoriságát. Az erdőtüzek elleni védekezést segíti olyan új módszerek alkalmazása, mint a légi tűzoltás, amelyre jelen projekt is irányul.

A projekt célja a szélsőséges időjárási viszonyok okozta erdő- és vegetációs tüzek hatékony kezelésének elősegítése a mentő-tűzvédelmi képességének fejlesztése által, amelynek a tervezett fő gerincvonalát a légi tűzoltás földi kiszolgálása adja.

Az elmúlt évek erdőtűzesetei rámutatnak arra, hogy a szélsőséges időjárás által okozott események felszámolásához új, a partnerek mentő-tűzvédelmi rendszerében még nem alkalmazott képességeket szükséges elsajátítani és fejleszteni.

A hagyományos földi tűzoltásnál az oltóvíz tűz területére történő eljuttatása sok esetben nem vagy nehezen kivitelezhető. A földi beavatkozást nehezítik a gépjárműfecskendőkre málházott tömlők hossza, az oltandó terület és a vízszerzési hely távolága, a tűzoltó gépjárművek nem megfelelő terepjáró képessége, a szerelési feladatok és az elhúzódó beavatkozási idő, mely akár több nap is lehet, továbbá a beavatkozó állomány váltásáról és ellátásáról is gondoskodni szükséges. Ezzel szemben a projekt keretében beszerzendő mobil víztározó medencék és a légi tűzoltás földi kiszolgálását támogató kiegészítő eszközök segítségével hatékony, gyors, költségtarkarékos beavatkozási rendszert tudunk felállítani, mellyel növelhető a tűzoltás gyorsasága és hatékonysága.

A határon átnyúló katasztrófakockázatok kezeléséhez elengedhetetlen a megfelelő felszerelések, eszközök beszerzése mellett a humán kapacitások fejlesztése is. A projektben az önkéntesek tudásának fejlesztése érdekében tűzoltó szakmai képzést szervezünk elsősegélynyújtó modullal. Az általános tűzmegelőzési, tűzoltási ismeretek mellett szükséges a projekt keretében beszerzett speciális eszközök biztonságos, szakszerű használatának oktatása, ennek érdekében vezetéstechnikai képzésen is részt vesznek önkéntes tűzoltóink.

A kidolgozunk egy speciális, légi tűzoltás földi kiszolgálását biztosító szakfeladatokat tartalmazó kétnyelvű tananyagot, amelynek első lépésben megvalósítjuk az elméleti oktatását, majd azt begyakorló gyakorlattal rögzítjük.

A projektben résztvevő szervezetek a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Tűzoltó Szövetség mellett a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság és Torna Község (Obec Turňa nad Bodvou, Szlovákia), valamint társult partner a Magyar Honvédség Kiss József 86. Helikopterdandár.

Az ERFA hozzájárulás összege: 620 047,90 euró

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Tűzoltó Szövetség nemzeti hozzájárulásának összege: 70 953,47 euró

A program honlapja: www.interreghusk.eu